Zamek rolkowy do drzwi – co to jest, zasada działania, jak wybrać?

Zamek rolkowy to jedna z najpopularniejszych opcji wykorzystywanych w różnego rodzaju drzwiach. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim niezawodności, trwałości, a także łatwości obsługi. Czym więc jest zamek rolkowy do drzwi, jak działa i na co zwrócić uwagę, wybierając go?

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Zamek rolkowy – zasada działania
  2. Jak wybrać odpowiedni zamek rolkowy do drzwi?
  3. Co wyróżnia zamek rolkowy do drzwi z pochwytem?
  4. Zamek rolkowy w ofercie Kolekcji STUDIO

Zamek rolkowy – zasada działania

Zamek rolkowy to typ zamka, który zamyka drzwi poprzez mechanizm rolkowy. Wkładka rolkowa w nim zawarta pozwala na automatyczne zatrzaśnięcie drzwi bez konieczności używania klucza, co jest niezwykle wygodne i praktyczne. Zamki rolkowe do drzwi sprawdzają się w każdych drzwiach, a szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu, np. w obiektach użyteczności publicznej.

Podstawowy mechanizm działania zamka rolkowego polega na tym, że pod wpływem siły, kiedy drzwi są zamykane, sprężysta rolka wpada do odpowiedniego otworu w ościeżnicy. Gdy drzwi są już zamknięte, rolka utrzymuje je w tym stanie. Jeśli chcemy otworzyć drzwi, wystarczy nacisnąć klamkę – rolka wtedy zostaje wycofana, a drzwi mogą się otworzyć.

Jak wybrać odpowiedni zamek rolkowy do drzwi?

Wybór zamka rolkowego nie jest trudny. Choć generalnie to rozwiązanie najczęściej stosowane jest do drzwi aluminiowych, to z powodzeniem można wykorzystać je także w drzwiach drewnianych czy drzwiach PCV. Niezależnie od materiału drzwi, kupując zamek rolkowy do drzwi, bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie następujących wymiarów:

Zobacz również: jak zmierzyć wkładkę do drzwi?

Co wyróżnia zamek rolkowy do drzwi z pochwytem?

Zamek rolkowy do drzwi z pochwytem to specyficzny typ zamka, który pozwala na jednoczesne otwieranie i zamykanie drzwi za pomocą jednej ruchomej części – klamki lub gałki. To wygodne rozwiązanie, szczególnie w drzwiach wewnętrznych, gdzie często potrzebujemy szybko i łatwo otworzyć i zamknąć drzwi.

Zamek rolkowy w ofercie Kolekcji STUDIO

Kolekcja STUDIO oferuje swoim klientom zamek rolkowy HOBES 2784. Jest to produkt wysokiej jakości, dostępny w atrakcyjnej cenie 40 zł netto (49,20 zł brutto). Zamek ten jest dostępny w drzwiach KIWI oraz drzwiach MERLO do ościeżnicy KIWI, choć w tym drugim przypadku wymaga dodatkowego przystosowania ościeżnicy pod ten zamek za dodatkową opłatą 80 zł netto (98,40 zł brutto). Zamek rolkowy HOBES 2784 wyróżnia się niezawodnością i trwałością, a także estetyką wykonania. Jest on doskonałym rozwiązaniem zarówno do drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Pamiętaj, że wybór odpowiedniego zamka rolkowego do drzwi to inwestycja w bezpieczeństwo i komfort codziennego użytkowania drzwi. Dobrze dobrany zamek rolkowy do drzwi zewnętrznych to gwarancja spokoju i bezpieczeństwa na wiele lat.

Ostatnio na naszym blogu: Drzwi z odwrotną przylgą – zasada działania, zalety, zastosowanie