Wybierając drzwi wewnętrzne nieczęsto zwracamy uwagę na ich konstrukcję. Ważniejsze są dla nas materiał wykonania czy kolor. Nic dziwnego, mają przecież pasować do wnętrz, w których spędzamy czas każdego dnia. Mimo wszystko warto jednak skupić się również na tym, jak drzwi zostały zbudowane. Chcesz dowiedzieć się, czym są drzwi ramiakowe i co odróżnia je od drzwi płytowych? Zapraszamy do lektury!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to są drzwi ramiakowe?
  2. Drzwi ramiakowe a płytowe – jakie są różnice?
  3. Drzwi wewnętrzne ramiakowe – uniwersalny wybór do twojego mieszkania

Co to są drzwi ramiakowe?

Drzwi ramiakowe, nazywane także ramowymi lub płycinowymi, mają konstrukcję ramową, co oznacza, że składają się z dwóch poziomych oraz dwóch pionowych belek, a we wnętrzu konstrukcji posiadają wypełnienie w postaci płyty wiórowej, kasetonu, przeszklenia, płyciny HDF czy też lustra. Taka konstrukcja jest zauważalna już na pierwszy rzut oka, dlatego też nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, by odróżnić drzwi ramiakowe od płytowych.

Tego typu drzwi świetnie sprawdzają się przy intensywnym użytkowaniu. Ramiaki są bowiem bardzo wytrzymałe, solidne, a także stabilne. Spotkasz je w wielu polskich domach oraz mieszkaniach, ponieważ pasują do niemal wszystkich aranżacji wnętrz – zarówno tych klasycznych, jak i nowoczesnych.  

Drzwi ramiakowe a płytowe – jakie są różnice?

Przed wyborem drzwi do swojego domu czy mieszkania, dobrze zapoznaj się z ich aspektami technicznymi i odpowiedz sobie na pytanie, jakich drzwi potrzebujesz. Zwróć uwagę nie tylko na standardowy wymiar drzwi czy materiał wykonania, ale również na to, czy mają to być drzwi przylgowe czy bezprzylgowe i jaka ma być ich konstrukcja: ramowa czy płytowa.

Konstrukcja drzwi wewnętrznych płytowych oparta jest na ramie z klejonki drewna, stanowiącej szkielet skrzydła. Wzmacniana jest wypełnieniem, które dodatkowo ją stabilizuje, a przy okazji również skutecznie wycisza drzwi. Wypełnienie oraz rama drzwi płytowych obłożone są płytą HDF, która nadaje drzwiom ostateczny kształt zewnętrzny.

Z kolei w przypadku drzwi wewnętrznych ramiakowych – jak wspominaliśmy na początku – konstrukcja składa się z połączonych ze sobą dwóch belek pionowych i dwóch belek poziomych, które dodatkowo obłożone są najczęściej płytami HDF. Standardowe wypełnienie stanowi zaś płyta wiórowa pełna.

Drzwi wewnętrzne ramiakowe – uniwersalny wybór do twojego mieszkania

Ogromnym atutem drzwi wewnętrznych ramiakowych jest ich wytrzymałość oraz solidność, a także komfort użytkowania, jaki zapewniają. Jak wspominaliśmy na początku, doskonale sprawdzą się one przy intensywnej eksploatacji. Kolekcja STUDIO oferuje szeroką paletę drzwi ramiakowych. Są to m.in. nowoczesne drzwi KIWI, które zaskakują oryginalną estetyką oraz minimalistyczne drzwi VERDONE o prostym, acz bardzo efektownym wyglądzie, doskonale wpisującym się w aranżacje wnętrz w stylu nowoczesnym.