standardowy wymiar drzwi wewnętrznych

Twój dom lub mieszkanie jest na etapie budowy? To dobry moment na to, by pomyśleć o drzwiach wewnętrznych. Zaplanuj położenie i rozmiary otworów drzwiowych, a tym samym wymiary ościeżnic oraz skrzydeł. Choć sam model, a także styl oraz kolorystykę drzwi możesz wybrać później, to ich umiejscowienie i wielkość koniecznie określ już teraz. Sprawdźmy, jaki jest standardowy wymiar drzwi wewnętrznych? Zapraszamy do lektury!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Standardowy wymiar drzwi wewnętrznych – czyli jaki?
  2. Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych a uwarunkowania prawne
  3. Zaplanuj montaż, znając typowe wymiary drzwi wejściowych

Standardowy wymiar drzwi wewnętrznych – czyli jaki?

Zarówno w domach, jak i mieszkaniach zazwyczaj stosuje się standardowe wymiary drzwi wewnętrznych. Choć trzeba przyznać, że w ofertach producentów drzwi coraz częściej pojawiają się także niestandardowe wielkości, które wpisują się w potrzeby wielu klientów.

Zdecydowanie najpopularniejszym, a zarazem standardowym rozmiarem drzwi są te o świetle przejścia o wielkości 80 cm. Rzadziej, jednak wciąż stosunkowo często, stosuje się typowe wymiary drzwi o szerokości 60 cm, 70 cm, 90 cm oraz 110 cm. Znajdziesz je w asortymencie większości polskich, jak również zagranicznych marek.

Jeśli zastanawiasz się, jaki wymiar drzwi wewnętrznych najlepiej sprawdzi się w Twoim domu czy mieszkaniu, przede wszystkim zwróć uwagę na wspomniane już światło przejścia, a więc przestrzeń wewnątrz ościeżnicy, przez którą przechodzi się pomiędzy pomieszczeniami. Co ważne, wielkość skrzydła, jak i ościeżnicy może się od siebie różnić, nawet przy drzwiach o tym samym wymiarze. Wszystko zależy bowiem od ich konstrukcji, a także od sposobu osadzenia.

W kolekcji STUDIO znajdziesz drzwi wewnętrzne w różnych szerokościach, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do swoich potrzeb. Dodatkowo drzwi Merlo, Gufo oraz Gru dostępne są w niestandardowych wysokościach, a mianowicie: 2240 mm oraz 2220 mm. Ponadto oferujemy możliwość wykonania drzwi nie tylko o niestandardowej wysokości, ale również szerokości.

Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych a uwarunkowania prawne

Jak wskazuje prawo budowlane, drzwi do pokoju dziennego oraz drzwi do sypialni powinny mieć szerokość minimum 80 centymetrów. Mogą otwierać się zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia. Jeśli chodzi o kuchnię, standardowa szerokość drzwi również musi wynosić przynajmniej 80 cm, jednak w odróżnieniu od salonu oraz sypialni, tu drzwi nie mogą mieć progów. Co więcej, pomiędzy podłogą a dolną krawędzią skrzydła drzwiowego musi znajdować się szczelina, wynosząca 2,5 cm. Natomiast drzwi do łazienki powinny posiadać w dolnej części szczelinę lub otwory o łącznej powierzchni minimum 0,022 m2. Z kolei ich szerokość, podobnie jak w poprzednich przypadkach, musi wynosić minimum 80 cm w świetle ościeżnicy. Warto również dodać, że drzwi do łazienki mogą otwierać się wyłącznie na zewnątrz pomieszczenia. Jeśli zaś mowa o pomieszczeniach gospodarczych, a także garderobach czy sypialniach, tu minimalna szerokość drzwi musi wynosi 70 cm.

Zaplanuj montaż, znając typowe wymiary drzwi wejściowych

Jeśli masz już ustalone wymiary drzwi wewnętrznych do każdego z pomieszczeń w Twoim domu czy mieszkaniu, zwróć także uwagę na inne rozwiązania technologiczne, które wpływają zarówno na jakość, jak i estetykę drzwi. Czy mają to być drzwi ukryte, a może drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Zastanów się również, czy nie potrzebujesz drzwi ramiakowych. Rozważ te kwestie, a następnie od razu zamów drzwi wewnętrzne, ponieważ czas oczekiwania na ich wyprodukowanie nierzadko wynosi nawet kilka tygodni. Montaż drzwi możesz wykonać samodzielnie, jednak znacznie lepszą decyzją jest powierzenie tego zadania specjalistom. W ten sposób ustrzeżesz się wszelkich pomyłek i niedociągnięć.