Izolacja akustyczna drzwi wewnętrznych i zewnętrznych

Dźwięki towarzyszą nam na co dzień, nawet wtedy, gdy przebywamy w domu. Niektóre z nich mogą być przyjemne, ale wiele z nich jest jednak uciążliwych, a nawet szkodliwych dla naszego zdrowia. W związku z tym coraz większą uwagę przykłada się do izolacji akustycznej drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, która pozwala na ograniczanie przenikania dźwięków. Dowiedz się, czym jest izolacja akustyczna drzwi i dlaczego jest tak ważna. Zapraszamy do lektury!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to jest izolacja akustyczna drzwi?
  2. Dlaczego izolacyjna akustyczna drzwi jest tak ważna?
  3. Izolacyjność akustyczna drzwi do mieszkań – wymagania w prawie budowlanym
  4. Drzwi o podwyższonej izolacyjności akustycznej w Kolekcji STUDIO

Co to jest izolacja akustyczna drzwi?

Izolacja akustyczna drzwi wewnętrznych i zewnętrznych ma na celu zminimalizowanie ilości dźwięków przenoszonych przez drzwi z jednego pomieszczenia do drugiego lub z zewnątrz do wnętrza domu czy mieszkania. O tym, czy drzwi są dźwiękoszczelne oraz w jakim stopniu wygłuszają hałasy, decyduje współczynnik izolacyjności akustycznej (Rw). Jest wyrażany w decybelach (dB), a jego wartość wskazuje na to, jaki poziom głośności jest w stanie zatrzymać. Oznacza to, że im wyższy współczynnik izolacyjności akustycznej drzwi, tym skuteczniej chronią one przed hałasem.

Dlaczego izolacyjna akustyczna drzwi jest tak ważna?

Izolacyjność akustyczna drzwi wejściowych i wewnętrznych jest bardzo ważna z kilku powodów:

Ostatnio na naszym blogu: Jak zamontować klamkę do drzwi?

Izolacyjność akustyczna drzwi do mieszkań – wymagania w prawie budowlanym

Norma PN-B-02151-3:1999 określa wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej drzwi wewnętrznych w odniesieniu do wskaźnika oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej drzwi w budynku R’A1. Co istotne, wymagania te zależą od miejsca zastosowania drzwi. Poziom wygłuszenia drzwi wejściowych do mieszkań w budynkach mieszkalnych R’A1 wynosi 25 dB. Dodatkowe wymagania, wyrażone za pomocą wskaźnika R’A2, są stosowane tylko w szczególnych przypadkach, np. gdy drzwi mają chronić przed hałasem o przewadze niskich częstotliwości.

Drzwi o podwyższonej izolacyjności akustycznej w Kolekcji STUDIO

W Kolekcji STUDIO znajdziesz szeroki wybór drzwi o podwyższonej izolacyjności akustycznej. W sprzedaży posiadamy skrzydła o współczynniku Rw na poziomie 27 dB oraz 37 dB.

Warto dodać, że osiągnięcie parametru Rw na poziomie 27 dB jest możliwe przy dodatkowym zastosowaniu uszczelki opadającej oraz ościeżnicy regulowanej DIN.