ościeżnica regulowana

Wybierając drzwi wewnętrzne, skupiamy się głównie na ich wyglądzie. Czy słusznie? Jak najbardziej, drzwi mają wszak pasować do aranżacji wnętrz. Jednak aspekty konstrukcyjne są równie istotne, dlatego warto i na nie zwrócić uwagę, poszukując odpowiednich drzwi do swojego domu. Wiesz, jak ważną rolę odgrywa ościeżnica? Musi być dobrze dopasowana do otworu drzwiowego. Bardzo popularnym rodzajem ościeżnicy jest ościeżnica regulowana. Czym się charakteryzuje? Jak ją zamontować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Ościeżnica regulowana – co to jest?
  2. Jak dobrać rozmiar drzwi z futryną regulowaną?
  3. Jak montować ościeżnice regulowane?
  4. Ościeżnice regulowane w ofercie kolekcji STUDIO

Ościeżnica regulowana – co to jest?

Ościeżnica regulowana jest to rozwiązanie, które będzie idealnym wyborem w przypadku ścian o niestandardowych grubościach i wszędzie tam, gdzie nie sprawdzą się standardowe wymiary drzwi. Wyposażona jest bowiem w opaski, które obejmują ścianę z jednej i drugiej strony, dzięki czemu można dopasować ją do indywidualnych potrzeb, uzyskując bardzo estetyczny efekt wizualny. Ościeżnica regulowana została skonstruowana w taki sposób, by można było regulować jej szerokość w określonym zakresie. Najczęściej są to około 2 cm. Warto również dodać, że ościeżnica regulowana może być zamontowana na murze o minimalnej grubości 7,5 cm.

Jak dobrać rozmiar drzwi z futryną regulowaną?

Dopasowanie rozmiaru drzwi z ościeżnicą regulowaną nie jest trudnym zadaniem. To, co musisz zrobić, to zmierzyć szerokość muru w kilku miejscach, a następnie wybrać największą wartość. Na tej podstawie dopasowujesz odpowiedni rozmiar ościeżnicy. Jak wspominaliśmy, futryny regulowane są w zakresie około 2 cm, dlatego jeśli grubość ściany będzie wynosiła w najszerszym miejscu 26 cm, wówczas wybiera się ościeżnicę z zakresu 250-270 mm itd. Dzięki temu, że wybór zakresów regulacji ościeżnic regulowanych jest bardzo szeroki, z łatwością dopasujsz idealne rozwiązanie dla siebie.

Jak montować ościeżnice regulowane?

Montaż ościeżnic regulowanych jest bardzo łatwy bez względu na to, czy posiadasz drzwi przylgowe czy bezprzylgowe. Przede wszystkim musisz złożyć futrynę regulowaną oraz kątownik maskujący, a następnie wstawić złożoną ościeżnicę do otworu drzwiowego. Jej górną część zablokuj przy pomocy klinów, a następnie ustaw rozpórkę na szerokość otworu, po czym przymocuj ją w dolnej części ościeżnic i całość zablokuj klinami. Teraz za pomocą poziomicy ustaw ościeżnicę w optymalnym położeniu. Pomiary rozpocznij od górnej części, a następnie ustaw piony ościeżnicy od strony zawiasów. Analogicznie ustaw ościeżnicę po drugiej stronie. Po dokonaniu ewentualnych korekt zamontuj rozpórkę na środku ościeżnicy i całość zablokuj za pomocą klinów. Teraz zawieś skrzydło, by sprawdzić jakość montażu ościeżnicy. Jeśli wszystko działa poprawnie, zdejmij skrzydło i przejdź do wypełnienia ościeżnicy regulowanej pianką montażową. Kiedy pianka wyschnie, zdejmij rozpórki i zdemontuj kliny, a także obetnij nadmiar pianki. By zamontować kątownik maskujący, użyj silikonu. Umieść kątownik w ościeżnicy i dokładnie go dociśnij. Na koniec zamontuj skrzydło. Gotowe!

Ościeżnice regulowane w ofercie kolekcji STUDIO

W ofercie kolekcji STUDIO znajdziesz trzy rodzaje ościeżnic regulowanych, w tym: ościeżnicę regulowaną DIN, ościeżnicę regulowaną DIN DUO oraz ościeżnicę regulowaną REVES. Ponadto oferujemy również drzwi z ukrytą ościeżnicą i wiele innych, funkcjonalnych rozwiązań.