Jak podnieść drzwi na zawiasach?

Zwisające drzwi nie tylko burzą estetykę, lecz przede wszystkim mogą powodować poważne uszkodzenia ramy oraz samej konstrukcji. Dzięki naszym praktycznym wskazówkom, jak podnieść drzwi na zawiasach, stanie się to prostą i szybką czynnością. Jak więc zrobić to sprawnie i bezproblemowo? Odpowiadamy!

Podnoszenie drzwi na zawiasach – kiedy się na to zdecydować?

Decyzja o podniesieniu drzwi na zawiasach może być podyktowana różnymi czynnikami. Jeśli zauważysz, że drzwi zaczynają zadrapywać podłogę, trudno się zamykają lub zauważalnie opadły, są to sygnały, że regulacja zawiasów może być niezbędna. Nawet jeżeli są to drzwi o standardowych wymiarach, różne czynniki, takie jak osiadanie budynku, zmiany temperatury czy wilgotności, mogą wpłynąć na ich prawidłowe działanie. Warto też podkreślić, że nawet jeżeli drzwi należą do kolekcji STUDIO, precyzyjne dostosowanie ich wysokości nie wpłynie negatywnie na ich wygląd ani funkcjonalność. Dowiedz się razem z nami, jak podnieść drzwi zewnętrzne na zawiasach!

Jak podnieść drzwi na zawiasach? Instrukcja krok po kroku

Podnoszenie drzwi na zawiasach może wydawać się skomplikowanym zadaniem, ale z naszymi wskazówkami, jak podnieść drzwi wejściowe na zawiasach, stanie się to znacznie łatwiejsze. Przy różnych rodzajach drzwi procedura ta może wyglądać nieco inaczej, dlatego przed przystąpieniem do działania, warto zorientować się, z jakim typem drzwi mamy do czynienia. Poniższa instrukcja, jak podnieść drzwi na zawiasach w domu, sprawdzi się jednak zarówno w przypadku drzwi z odwrotną przylgą, jak i drzwi ramiakowych.

  1. Zanim zaczniesz, upewnij się, że masz pod ręką klucz imbusowy lub śrubokręt, poziomicę oraz ewentualnie kliny drewniane lub gumowe.
  2. Diagnostyka problemu też jest istotna – otwórz i zamknij drzwi kilka razy, aby zobaczyć, co dokładnie szwankuje. To pomoże ci zorientować się, który zawias wymaga regulacji.
  3. Używając klucza imbusowego lub śrubokręta, poluzuj śruby mocujące zawiasy do ościeżnicy, ale nie wykręcaj ich całkowicie.
  4. Podnieś drzwi do pożądanej wysokości, używając klinów drewnianych lub gumowych. Upewnij się, że drzwi są wyrównane, korzystając z poziomicy.
  5. Kiedy drzwi są już na właściwej wysokości, wypoziomowane, dokręć śruby zawiasów.
  6. Otwórz i zamknij drzwi kilka razy, aby upewnić się, że problem został rozwiązany oraz że drzwi działają płynnie.

Podniesienie drzwi na zawiasach jest więc działaniem, które można przeprowadzić samodzielnie, nbez względu na rodzaj dzwi. Warto zainwestować czas i wysiłek w ten krótki proces, aby cieszyć się drzwiami, które będą nie tylko estetyczne, lecz także funkcjonalne przez długie lata. Modele z kolekcji STUDIO gwarantują jednak, że podnoszenie drzwi na zawiasach w domu przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

Zawiasy – rodzaje i ich regulacja

Zawiasy widoczne i zawiasy ukryte to dwa główne rodzaje zawiasów, które możemy spotkać w drzwiach o standardowych wymiarach. Regulacja zawiasów widocznych jest zazwyczaj prosta i ogranicza się do dokręcenia lub poluzowania śrub. Z kolei regulacja zawiasów ukrytych jest bardziej zaawansowana, ale pozwala na precyzyjniejsze dostosowanie drzwi. Oba typy mają swoje specyficzne metody regulacji, które są dostosowane do różnych potrzeb.

Ostatnio na naszym blogu: Jak ocieplić drzwi wejściowe?