Płyta MDF – co to jest za materiał?

Płyta MDF to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji drzwi. Jest on bowiem niedrogi, a przy tym bardzo trwały. Stanowi więc ciekawą alternatywę dla drewna. Czym jest płyta MDF? Jakie są jej największe zalety? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to jest płyta MDF?
  2. Jakie zalety ma MDF płyta?
  3. Na co uważać mając drzwi z płyty MDF?
  4. Drzwi z wysokiej jakości płyty MDF w Kolekcji STUDIO

Co to jest płyta MDF?

MDF (ang. Medium Density Fibreboard) jest to płyta drewnopochodna wykonywana z włókien drzewnych o średniej gęstości. Uzyskuje się ją poprzez zmieszanie zmielonego drewna oraz związków organicznych, a następnie poddanie jej obróbce i prasowaniu w wysokiej temperaturze. W efekcie otrzymuje się średniej gęstości, jednolitą płytę, wyróżniającą się znakomitą trwałością. Stąd też świetnie sprawdza się do produkcji drzwi.

Jakie zalety ma MDF płyta?

Główną zaletą płyt MDF jest ich trwałość, o której wspominaliśmy już na wstępie. Odpowiednio użytkowane drzwi z płyty MDF potrafią przetrwać długie lata, dlatego też ten materiał coraz częściej traktowany jest jako zamiennik drewna. Jest bowiem znacznie tańszy, co jest jego kolejnym atutem. Płyta MDF to bardzo atrakcyjny cenowo materiał, który przy okazji wyróżnia się naprawdę świetną jakością.  

Warto również dodać, że płyta MDF to bardzo wszechstronny materiał, jeśli chodzi o sposób jego wykończenia. Płyty MDF mogą być lakierowane, foliowane, a także fornirowane. Dodatkowo materiał ten jest podatny na wszelką obróbkę, w tym na przycinanie, jak również frezowanie. Dzięki temu drzwi wykonane z płyty MDF bez problemu dopasujesz do stylu panującego we wnętrzach Twojego domu.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że płyty MDF mają świetną odporność na wszelkie zabrudzenia, także na tłuste plamy. W związku z tym świetnie sprawdzają się jako materiał na drzwi, które często się brudzą ze względu na to, że każdego dnia są dotykane dziesiątki razy. A jeśli się zabrudzą, bardzo łatwo je wyczyścić. Gładka powierzchnia płyt MDF nie wymaga stosowania silnych detergentów. Wystarczy, że delikatnie przetrzesz je mokrą ściereczką z dodatkiem uniwersalnego płynu do czyszczenia i w ten sposób szybko pozbędziesz się z niej każdej plamy.

Może Cię również zainteresować: drzwi ramiakowe – co to znaczy?

Na co uważać mając drzwi z płyty MDF?

Decydując się na drzwi z płyty MDF, musisz mieć przede wszystkim świadomość tego, że nie przepadają one za wilgocią. Ma to znaczenie w szczególności w przypadku drzwi łazienkowych, ponieważ właśnie w łazience jest jej najwięcej. Pod wpływem nadmiaru wilgoci drzwi z MDF mogą zacząć pęcznieć, a także odkształcać się. Nie jest to jednak problem, którego nie dałoby się rozwiązać. Istnieją przecież rozmaite rodzaje wykończenia drzwi, które skutecznie ochronią MDF przed wilgocią. Wybierając drzwi z płyty MDF do swojej łazienki, zadbaj więc o to, by były one pokryte specjalną powłoką odporną na wodę. 

Drzwi z wysokiej jakości płyty MDF w Kolekcji STUDIO

W kolekcji STUDIO znajdziesz dwa modele drzwi zbudowanych na bazie ramiaka z wysokiej jakości MDF i są to drzwi Pavone oraz drzwi Verdone. Wyróżnia je nowoczesna stylistyka z efektem prawdziwego drewna. Co więcej, skrzydła te są odporne na zarysowania i zaplamienia. Standardowe wymiary drzwi sprawiają zaś, że pasują one do zdecydowanej większości wnętrz.