Problem skrzypiących drzwi potrafi być naprawdę uciążliwy i irytujący. Na szczęście z taką sytuacją możesz poradzić sobie samodzielnie, bez konieczności wzywania specjalisty. Skrzypiące drzwi musisz po prostu naoliwić. Nie zajmie Ci to więcej niż kilka minut. Z tego artykułu dowiesz się, czym i jak naoliwić drzwi, aby ten proces był skuteczny i trwały. Zapraszamy do lektury!
Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
- Jak naoliwić drzwi? Instrukcja smarowania zawiasów
- Czym naoliwić drzwi? Sprawdzone produkty
- Kiedy należy wykonać oliwienie zawiasów w drzwiach?
Jak naoliwić drzwi? Instrukcja smarowania zawiasów
Skrzypiące drzwi to problem, z którym bardzo łatwo sobie poradzić. Wystarczy tylko odpowiednio nasmarować zawiasy. Jak nasmarować drzwi? Zrobisz to w kilku prostych krokach:
- Aby dostać się do wnętrza zawiasów, unieś drzwi i podłóż pod nie listewkę. Wówczas zawiasy rozsuną się.
- Podłogę pod drzwiami zabezpiecz płachtą folii, by środek smarujący nie zabrudził podłogi.
- Smarowanie rozpocznij od górnego zawiasu. Podłóż pod niego szmatkę, by olej nie ściekał po skrzydle drzwi.
- Nadmiar zaaplikowanego produktu wytrzyj szmatką.
- Tę samą czynność powtórz przy dolnym zawiasie.
- Teraz możesz już usunąć listewkę i delikatnie opuścić skrzydło.
- Kilka razy zamknij i otwórz drzwi, by środek smarujący rozprowadził się po zawiasie.
- Jeśli to konieczne, na koniec przeprowadź mycie drzwi, by usunąć z nich resztki preparatu smarującego.
Taki sposób na to, jak naoliwić drzwi, sprawdzi się do wszystkich rodzajów drzwi, a więc zarówno do drzwi przylgowych i bezprzylgowych czy też drzwi z ukrytą ościeżnicą, które znajdziesz w ofercie kolekcji STUDIO.
Czym naoliwić drzwi? Sprawdzone produkty
W sklepach znajdziesz wiele środków smarujących, które pomogą Ci pozbyć się problemu skrzypiących drzwi. Ale które z nich są najskuteczniejsze? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to, czym naoliwić drzwi? Przeczytasz o trzech sprawdzonych produktach, w które warto zainwestować, jeśli potrzebujesz czegoś naprawdę dobrego do smarowania drzwi:
- Olej silikonowy – preparat w formie bezbarwnej i bezwonnej pasty (lub sprayu), który tworzy elastyczną warstwę ochronną, usprawniając dzięki temu pracę zawiasów. Co ważne, olej silikonowy nie twardnieje, ma właściwości hydrofobowe i jest odporny na przywieranie brudu.
- WD-40 lub Inhibol – są to środki o znakomitych właściwościach penetrujących, dzięki czemu można używać ich bez konieczności rozsuwania zawiasów i podnoszenia skrzydeł drzwi. Wyposażone są zazwyczaj w cienką rurkę, która pozwala na bardzo precyzyjną aplikację preparatu, nawet w trudno dostępnych miejscach.
- Wazelina techniczna – doskonale sprawdzi się do smarowania zawiasów, ponieważ ma formę lepkiej i rzadkiej substancji. Zabezpiecza je więc przed tarciem, dzięki czemu pracują płynnie i cicho. W przypadku zawiasów najlepszym rozwiązaniem będzie wazelina techniczna bezkwasowa, ponieważ zabezpiecza ona metalowe powierzchnie przed rdzą.
Kiedy należy wykonać oliwienie zawiasów w drzwiach?
Oliwienie zawiasów w drzwiach wykonuje się najczęściej wówczas, gdy te zaczynają skrzypieć. By jednak uniknąć sytuacji, w której wydają one hałaśliwe dźwięki, warto smarować je profilaktycznie. Jak często to robić? Najlepiej raz w roku lub częściej, jeśli zauważysz taką potrzebę lub gdy będziesz mieć problem z otwieraniem i zamykaniem drzwi.
Może Cię również zainteresować: Frezowanie drzwi – na czym polega?