Mycie drzwi – poradnik czyszczenia drzwi

Jak pielęgnować drzwi, by zawsze wyglądały jak nowe? Podczas cotygodniowego sprzątania mieszkania wystarczy przetrzeć je suchą szmatką, jednak raz na jakiś czas warto przeprowadzić bardziej szczegółowe mycie drzwi. Jak to zrobić krok po kroku i jakich produktów oraz akcesoriów użyć? Odpowiadamy!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Mycie drzwi – jakie produkty i akcesoria przygotować?
  2. Prawidłowe mycie drzwi – instrukcja krok po kroku
  3. Czyszczenie drzwi – o czym należy pamiętać?

Mycie drzwi – jakie produkty i akcesoria przygotować?

Chcesz przeprowadzić gruntowne mycie drzwi i zastanawiasz się, czym myć drzwi wewnętrzne, jakich produktów i akcesoriów użyć? Spieszymy z odpowiedzią! Otóż będą to:

Prawidłowe mycie drzwi – instrukcja krok po kroku

Mycie drzwi wewnętrznych rozpocznij od odkurzenia wszelkich trudno dostępnych miejsc z pomocą końcówki z wąskim zakończeniem. Dzięki niej precyzyjnie usuniesz kurz, a także oczyścisz zawiasy – bez względu na to, czy posiadasz drzwi przylgowe, drzwi bezprzylgowe czy drzwi z ukrytą ościeżnicą. Na koniec użyj końcówki ze szczotką i dokładnie usuń zabrudzenia ze szczytu skrzydeł.

Następnie przystąp do czyszczenia drzwi na mokro. Pamiętaj jednak, że drzwi drewniane, a także fornirowane i okleinowane oraz drzwi z płyty MDF, które znajdziesz w ofercie kolekcji STUDIO, nie przepadają za wilgocią, dlatego też do ich mycia użyj lekko wilgotnej ściereczki z mikrofibry. Nie musisz stosować żadnego płynu do mycia drzwi, chyba że mają one mocne zabrudzenia. Wówczas rozcieńcz w wodzie kilka kropel delikatnego detergentu (np. płynu do mycia naczyń) i zamocz w nim ściereczkę, a następnie dobrze ją wyciśnij i przetrzyj zabrudzone miejsca. Na koniec ponownie przetrzyj całe drzwi wilgotną ściereczką, która zmyje detergent i przetrzyj je na sucho, by nie pozostała na nich wilgoć.

Jeśli w Twoich drzwiach są przeszklenia, do ich wyczyszczenia użyj płynu do szyb i ręcznika papierowego. By produkt nie dostał się w przestrzenie między szybą a drzwiami, nie pryskaj produktem bezpośrednio na szkło, ale na ręcznik papierowy. Tak zwilżonym ręcznikiem dokładnie wyczyść przeszklenia, a następnie przetrzyj je suchą ściereczką z mikrofibry.

Czyszczenie drzwi – o czym należy pamiętać?

Pamiętaj, że samo mycie drzwi to nie wszystko. Do pielęgnacji drzwi zaliczymy także regularną konserwacje zawiasów. Absolutnie nie musisz robić tego podczas każdego czyszczenia drzwi, ale dobrze byłoby nasmarować je przynajmniej raz w roku. Dzięki temu nie będą skrzypiały i ulegały zbyt szybkiemu zużyciu.

W tym celu unieś odrobinę skrzydło drzwi i podłóż pod nie listewkę, która je utrzyma. Konserwację rozpocznij od zawiasów, które są na górze, smarując je przeznaczonym do tego celu produktem, który kupisz zarówno w sklepach budowlanych, jak i salonach sprzedaży drzwi. Po wprowadzeniu smaru, wyjmij listewkę, dzięki czemu drzwi osadzą się ponownie na swoim miejscu. Następnie kilka razy otwórz je i zamknij. Gotowe!

Może Cię również zainteresować: jak zamontować ościeżnicę regulowaną?