Jak zrobić podcięcie wentylacyjne w drzwiach?

Podcięcie wentylacyjne to coś, czego nie może zabraknąć w drzwi łazienkowych – wynika to z przepisów prawa budowlanego. Zabezpiecza ono łazienkę przed gromadzeniem się w niej wilgoci. Czym jest podcięcie wentylacyjne, jak powinno wyglądać i czy można wykonać je samodzielnie? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to jest podcięcie wentylacyjne?
  2. Jak wykonać podcięcie wentylacyjne? Instrukcja krok po kroku
  3. Podcięcie wentylacyjne w drzwiach łazienkowych a prawo budowlane
  4. Drzwi z podcięciem wentylacyjnym w ofercie Kolekcji STUDIO

Co to jest podcięcie wentylacyjne?

Podcięcie wentylacyjne wykonuje się na ich dolnej krawędzi. W związku z tym pomiędzy podłogą a drzwiami tworzy się niewielka szczelina, przez co zapewniona jest bardzo dobra cyrkulacja powietrza. Dzięki temu w łazience nie gromadzi się wilgoć. Ważne jest jednak, by zachować odpowiednie wymiary podcięcia wentylacyjnego w drzwiach. Musi mieć ono minimum 2,5 cm wysokości i zajmować większą część szerokości skrzydła.

Jak wykonać podcięcie wentylacyjne? Instrukcja krok po kroku

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić podcięcie wentylacyjne w drzwiach, spieszymy z odpowiedzią:

  1. Przygotuj wszystkie potrzebne narzędzia, takie jak taśma (sprawdzi się tu np. taśma maskująca malarska), ołówek oraz pilarka tarczowa.
  2. Ułóż drzwi na podwyższeniu, np. na stole.
  3. Dokonaj precyzyjnych pomiarów i zaznacz ołówkiem na skrzydle, jak powinno wyglądać podcięcie wentylacyjne w drzwiach.
  4. Teraz przy pomocy taśmy zaznacz linię cięcia i wytnij wymagany element przy pomocy pilarki tarczowej (sprawdzi się do drzwi wykonanych zarówno z płyty HDF, jak i płyty MDF).

Podcięcie wentylacyjne w drzwiach łazienkowych a prawo budowlane

Podcięcie wentylacyjne w drzwiach łazienkowych jak i jego wymiary są ściśle określone w prawie budowlanym. Jak mówią przepisy, wysokość skrzydeł łazienkowych powinna wynosić 2 metry, zaś szerokość 80 cm. Nie może też w nich zabraknąć podcięcia wentylacyjnego, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza i pozwolą na skuteczne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Warto dodać, że prawo budowlane nie określa, jak konkretnie powinny wyglądać otwory wentylacyjne. Mogą one przybierać formę podcięcia, ale również kratki, tulei czy szczeliny. Jeśli chodzi jednak o wykonanie podcięcia wentylacyjnego w drzwiach, jak wspominaliśmy na początku, musi mieć ono minimum 2,5 cm wysokości i zajmować większą część szerokości skrzydła.

Drzwi z podcięciem wentylacyjnym w ofercie Kolekcji STUDIO

Podcięcie wentylacyjne drzwi w ofercie Kolekcji STUDIO jest to wyposażenie dodatkowe, którego koszt wynosi 35 zł netto (43,05 zł brutto) w przypadku większości drzwi dostępnych w naszej ofercie. Wyjątkiem są drzwi IBIS, gdzie podcięcie wentylacyjne (wzór A01) to koszt 100 zł netto (123 zł brutto).

Może Cię również zainteresować: Drzwi okleinowe – co to?